(Forrás: MSZ EN ISO 11690-1:2021, MSZ EN ISO 11690-2:2021)
A szabványok számos zajvédelmi intézkedést javasolnak. A hatékony eredmények elérése érdekében, a helyzettől függően, a legmegfelelőbb zajvédelmi intézkedés(eke)t ajánlott kiválasztani.
A zajvédelem alapstratégiája
Új és meglévő munkahelyeken zajvédelmi stratégiák megfogalmazása vagy zajvédelmi intézkedések bevezetése esetén a következő lépéseket javasolt megtenni:
-
-
- a célok meghatározása és a feltételek megállapítása
- zajmérés végzése
- zajvédelmi intézkedések figyelembevétele
- zajvédelmi program, kockázatértékelés elkészítése
- megfelelő intézkedések bevezetése
- az elért zajcsökkentés ellenőrzése
-
A zajcsökkentés koncepciója
Zajvédelem különböző műszaki intézkedésekkel valósítható meg és egy-egy zajprobléma többféleképpen oldható meg. Ezek az intézkedések:
-
-
- zajcsökkentés a forrásnál
- zajcsökkentés a hang terjedésének csillapításával
- zajcsökkentés meghatározott helyen
-
Zajterhelési és zajexpozíciós mennyiségek
A zajterhelési mennyiségeket adott munkahelyen és olyan időtartamra határozzuk meg, amely a munkahelyen jellemző a napi (vagy heti) tevékenységre. Ha a munkahelyen több tevékenység követi egymást, akkor szükség lehet több zajterhelési érték meghatározására.
Az olyan személyre, aki naponta különböző munkahelyeken dolgozik, a zajexpozíciós mennyiségek a zajterhelési vagy -expozíciós mennyiségekből az egyes munkahelyeken eltöltött idők alapján határozhatók meg.
A zajvédelem műszaki szempontjai
A zajcsökkentési intézkedéseket a forrásnál, a forrás és a vevő között, valamint a munkahelyen lehet alkalmazni.
A munkahelyen vagy a gép közelében levő embereket általában a gép által kibocsátott zaj közvetlen hatása éri. Ezért a munkahelyi zajcsökkentés leghatékonyabb módja a zaj forrásnál való csökkentése. A hangterjedés során tett kiegészítő intézkedések a munka és a termelési folyamat akadályozása miatt kedvezőtlenek lehetnek. A zajcsökkentési technológia megválasztásakor, különös tekintettel a munkavédelemre, előnyben kell részesíteni a kis zajkibocsátású zajforrásokat.
Kis zajú gépek alkalmazása:
A költséges, utólagos zajvédelmi intézkedések bevezetése helyett bizonyos esetekben a zajos gépegységek csendesebbre cserélhetők.
Gépalkatrészek módosítása vagy helyettesítése:
A gépen belüli zajátvitel és a gépfelületek által lesugárzott zaj csökkentése a gépalkatrészek cseréjével vagy módosításával is lehetséges, a teljesítmény megváltoztatása nélkül.
Zajcsökkentő berendezések alkalmazása:
Burkolatok, hangtompítók és zajárnyékolók a gépek, berendezések, csővezetékrendszerek és nyílások által kibocsátott zaj csökkentésében lehetnek hatékony eszközök.
A burkolat a gépet vagy berendezést teljesen körülvevő szerkezet. Főleg hangszigetelő héjból áll, amelynek hangelnyelő belső bélése van. Az elérhető zajcsökkentés függ a héj léghangszigetelésétől és a burkolat belső felülete hangelnyelésének mértékétől. A zajcsökkentés mértékét a gyakorlatban a nyílások, a nem megfelelő tömítések és a testhangátvitel korlátozza. Ez hangtompított nyílásokkal küszöbölhető ki.
Zajcsökkentés hangelnyelő anyagok alkalmazásával:
A hangterjedést és ennek következtében a helyiség akusztikai minőségét a felületek hangelnyelő anyagokkal való kezelése határozza meg, ezeket a zaj frekvenciaszínképének megfelelően kell kiválasztani.
A helyiségben kialakuló zaj a forrásokból érkező közvetlen hangból és a helyiség határoló szerkezeteiről visszavert hangból tevődik össze. A hangelnyelő felületkezelés kizárólag a visszavert hangot csökkenti.
Munkahelyi zajvédelem:
A munkahelyeken a zajforrásnál és a hangátviteli úton tett zajcsökkentési intézkedések egészíthetők ki, például zajárnyékolókkal és fülkékkel.
Részletesebb információért forduljanak hozzánk bizalommal!